SELANİK GEZİ REHBERİ

1 gün kalsanız yeter denilen şehirlerden biri olan Selanik’te 1 gün değil 1 hafta bile yetmeyebilir zira şehir sizi yavaş yavaş içine çekerek kendini sevdiriyor. İstanbul için hayal ettiğim sahil şeridini Selanik’te de bulmak daha çok sevmemi sağladı ve ben burada yaşarım düşüncesiyle mutluluk içinde 2 gün geçirdim.

1 – ARİSTOTELES MEYDANI

fotoğraf:selanik.gr

Meydan gibi meydan!! Fransız mimar Ernest Hebrard tarafından dizayn edilen şehrin ana meydanı Aristoteles günün her saati kalabalık olmasına rağmen ferah bir yerde yürümenin keyfini çıkarmanızı sağlıyor. Kafeler, barlar, oteller ve mağazalar meydanın görüntüsünü bozmayacak bir şekilde konumlandırıldığı için kalabalık olsa da içiniz sıkılmadan yürüyebilirsiniz.

2 – SAHİL ŞERİDİ 

Kesintisiz uzanan sahil şeridine hasret olanlar hep beraber Selanik’e taşınma planları yapabiliriz. Sahil boyunca sıralanmış kafelerden birinde gün doğumu ya da gün batımını izlemeden dönmeyin. Sahilde duran bar-gemi konseptinde gemilerden birine binerek yarım saatlik tur yapabilir ve gün batımının keyfini yaşayabilirsiniz.

Biz Atina’dan trenle Selanik’e geldiğimizde sabah saat 6 olduğu için kimse yoktu sahilde:)) Yorgunluktan adım atamaz hale gelene kadar yürüdük sessiz bir pazar sabahında.

 

3 – ZONGOLOPOULOS ŞEMSİYELERİ

Sahil şeridinde bulunan şemsiyeler, 1997 yılında Yunan heykeltıraş George Zongolopoulos tarafından yapılmış güzel bir anıt olarak herkesin ilgisini çekiyor.

4 – BEYAZ KULE

Osmanlı döneminde zindan olarak kullanılan kule, şehir Yunanlılara geçtiğinde geçmişin izlerini silmek için beyaza boyanarak bu isimle anılmaya başlanmış.

5 – AYA SOFYA KİLİSESİ

1912’den bu yana kilise olarak hizmet veren kilise UNESCO Dünya mirası listesine alınmıştır.

6 – ATATÜRK’ÜN EVİ

Tarih kitaplarında okuyup gitmiş gibi hissettiğimiz Atatürk’ün evinin içine girdiğimizde mutluluk ve hüzün bir arada geldi. Türk Konsolosluğu’nun yanında yer alan ev, müze olarak hizmet vermektedir. Osmanlı döneminden günümüze kalan yapılardan biridir.